Draft photos: Bands of America Grand Nationals

We present on this page, in roughly alphabetical order, pictures from all 95 high school marching bands that took part in the Bands of America Grand National Championship festival at Lucas Oil Stadium in Indianapolis on Thursday through Saturday, November 12–14, 2015.

Photos were selected from each band (a) to provide equal coverage for all participating schools, as is our policy; and (b) to show the wide variety of performances at this festival, which included bands from 22 states, as they work on and fine-tune their exploration of the marching arts.

Eds. be advised: Pictures are displayed a little wider than three columns for standard newspapers to make loading faster on the Web, but higher-resolution photos are available. If three column widths is all you need, Voxitatis hereby waives the non-commercial use and share-alike restrictions on our Creative Commons license (see footer) for all photos on this page.


Alabama, Corner

Alabama, St James School — Semifinalist

Alaska, Colony — First band ever at GNs from Alaska

Arkansas, Bentonville — Semifinalist

Arkansas, Paragould

California, Homestead — Semifinalist

California, Valley Christian

Georgia, Harrison — 9th Place in Finals & Class 3A champion

Hawaii, Mililani — First band ever at GNs from Hawaii

Iowa, Davenport Central

Illinois, Lake Park

Illinois, Marian Catholic — 8th Place in Finals & Class 2A champion

Illinois, Metamora Township

Indiana, Avon — 2nd Place in Finals

Indiana, Ben Davis — Semifinalist

Indiana, Carmel — 5th Place in Finals

Indiana, Center Grove — Semifinalist

Indiana, Goshen — Semifinalist

Indiana, Homestead — 12th Place in Finals

Indiana, Lake Central — Semifinalist

Indiana, Lawrence Township — Semifinalist

Indiana, Monrovia

Indiana, New Palestine

Indiana, Southwestern

Indiana, Triton Central

Kentucky, Adair County — Class 1A champion & Semifinalist

Kentucky, Bourbon County

Kentucky, Beechwood — Semifinalist

Kentucky, Central Hardin

Kentucky, Highlands

Kentucky, Meade County

Kentuky, North Laurel

Kentucky, Pulaski County

Kentucky, Larry A Ryle — Semifinalist

Michigan, Jenison — Semifinalist

Michigan, Lakeland

Michigan, Mount Pleasant

Michigan, Rockford

Michigan, Troy Athens

Michigan, West Bloomfield

Minnesota, Eden Prairie

Missouri, Blue Springs — 10th Place in Finals

Missouri, Potosi

Mississippi, DeSoto Central

North Carolina, Cary Senior

North Carolina, Charles D Owen

North Carolina, Green Hope — Semifinalist

New York, Lancaster

Ohio, Ada

Ohio, Archbishop Alter

Ohio, Avon

Ohio, Bellbrook — Semifinalist

Ohio, Butler

Ohio, Carlisle

Ohio, Carroll

Ohio, Centerville — Semifinalist

Ohio, Central Crossing

Ohio, Dawson-Bryant

Ohio, Dublin Coffman

Ohio, East Clinton

Ohio, Edgewood

Ohio, Bishop Fenwick

Ohio, Hamilton

Ohio, Indian Hill

Ohio, La Salle

Ohio, Logan Elm

Ohio, Miamisburg — Semifinalist

Ohio, Milford — Semifinalist

Ohio, Milton-Union

Ohio, New Philadelphia — 100th year!

Ohio, Northmont

Ohio, Norton

Ohio, Stebbins

Ohio, Talawanda

Ohio, Tippecanoe

Ohio, Warren Local

Ohio, William Mason — 4th Place in Finals

Oklahoma, Berryhill

Oklahoma, Broken Arrow — Grand Champion!

Pennsylvania, Blackhawk

Pennsylvania, Kiski Area — Semifinalist

Tennessee, Cleveland

Tennessee, Dobyns-Bennett — Semifinalist

Tennessee, Father Ryan — Semifinalist

Tennessee, Fred J Page

Tennessee, Franklin — Semifinalist

Tennessee, Goodpasture Christian School

Tennessee, Ravenwood

Texas, Hebron — 3rd Place in Finals & Class 4A champion

Texas, Keller — 11th Place in Finals

Texas, Keller Central — Semifinalist

Texas, Round Rock — 7th Place in Finals

Texas, The Woodlands — 6th Place in Finals

Wisconsin, Greendale

Wisconsin, Waukesha North

About the Author

Paul Katula
Paul Katula is the executive editor of the Voxitatis Research Foundation, which publishes this blog. For more information, see the About page.